پایان نامه کابردی
وضعیت قرمز در پایان‌ نامه‌ها

با توجه به نقشه‌‌های شاخص مخاطره در محدوده‌ی شهر آق‌قلا، غالب مناطق موثر از سیلاب، در وضعیت پرخطر قرار دارند. این مناطق به شدت دچار آسیب شده و برای شهروندان نیز بسیار خطرناک می‌باشند. تخلیه‌ی سریع این مناطق می‌تواند از اولویت‌های تدوین برنامه واکنش سریع و مدیریت بحران باشد.  فصلنامه‌ی علمی-پژوهشی دریافنون، زمستان ۹۶

همان‌طور که مطالعه کردید و یا شاید از قبل اطلاع داشتید سیل شهرستان آق‌قلا در یک مقاله یا پایان‌نامه‌ی دانشجویی ،توسط برخی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز، پیش‌بینی شده بود.فارغ از اینکه این مقاله یا پایان نامه واقعا توانسته است که سیل آق‌قلا را پیش‌بینی بکند یا نه، دغدغه کهنه‌ای را در ذهن دانشگاهیان تداعی کرد:  ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه

ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه از موضوعاتی است که در تمامی سال‌ها مسئولین همواره به بیان آن می‌پرداخته‌اند. طرح‌ها، سامانه‌ها، همایش‌ها و … در طی سالیان، توسط دولت‌های مختلف برنامه‌ریزی و اجرا شده است. ولی هیچکدام آن طور که باید جواب نداده است.هدف‌مند‌سازی پایان‌نامه‌ها در راستای رفع نیاز‌های کشور یکی از اشکال مختلف ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه می‌باشد. با توجه به تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌ها و یک حساب سرانگشتی به تعداد ۲۶۷۰۰۰ پایان نامه در سال می‌رسیم. یعنی در هر روز ۷۰۰ پایان نامه در دانشگاه‌ها دفاع می‌شود!

به آمار تاسف بار زیر توجه کنید:

آمار و ارقام پایان نامه های حمایت شده در کشور

این اطلاعات برگرفته از مطالب منتشر شده توسط دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در اسفند ۹۷ می‌باشد. در سال ۹۶ فقط ۳ درصد از پایان‌نامه‌ها مورد تایید و حمایت صنعت سایر نهادهای فعال در جامعه قرار گرفته و الباقی ۹۷ درصد یا وارد قفسه‌های کتاب خانه‌ها می شوند تا خاک بخورند! یا (طبق قوانین وضع شده مبنی بر عدم چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها) وارد حافظه‌های کامپیوتری وزارت علوم می‌شوند تا … .

اگر دانشجو باشید می‌دانید که برای هر پایان‌نامه (با تفاوتی که مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دارند) چقدر وقت و هزینه‌ی دانشجو، اساتید و دولت صرف می‌شود و حساب کردن این هزینه‌ها را به خود خواننده واگذار می‌کنیم. آمار و ارقام بالا  قسمت بالا هرچند که بطور تخمینی در نظر گرفته شده‌است اما نشان دهنده فاجعه هدررفت بیت‌المال و وقت  دانشگاهیان کشور است که با تدبیری درست می‌توانست در اختیار سازمان‌ها، صنایع و نهادهای مختلف حاضر در جامعه قرار گیرد. و به توانمندسازی آن‌ها کمک کند. البته عوامل زیادی باعث بوجود آمدن این فاجعه شده‌اند. مانند قوانین دست‌وپاگیر دانشگاه‌ها، عدم اعتماد متقابل صنعت و دانشگاه، کاهش کیفیت پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی، عدم اطلاع از مشکلات صنعت، سوق دادن دانشگاهیان به انتشار مقالات خارجی، رکود اقتصادی و … که در مطالب بعدی سایت بیشتر به بررسی این علل بپردازیم.
شرکت مپ‌سایتک شرکتی خصوصی است که با آگاهی از مشکلات و فرصت‌های موجود در این زمینه و با هدف تسهیل ارتباط صنعت و دانشگاه ایجاد شده‌است. در کنار فعالیت های مختلفی که در مپ‌سایتک تعریف شده‌است هدفمندسازی پایان‌نامه‌های دانشجویی یکی از اولویت‌های شرکت در سال جاری می‌باشد. با برنامه‌های مپ‌سایتک در مقاله‌های بعدی بیشتر آشنا خواهید شد.