تبدیل پایان نامه های داشنجویی به کسب و کار
پایان نامه‌هایی که می توانند به کسب و کار های بزرگ تبدیل شوند!
پایان‌نامه‌های دانشجویی محصول محور، می‌توانند به شرکت های بزرگ و میلیاردی تبدیل شوند؛ همچنین بر اساس آمار و ارقام موسسه اسکاتس در اسکاتلند شرکت های بنا شده بر پایه این دست پایان نامه ها به‌طور میانگین می توانند فروش دو میلیارد دلاری سالانه، و فعالیت 80 کارمند را تجربه کنند. همچنین طبق این مطالعات احتمال شکست این شرکت ها زیر 20 درصد است. اما چگونه این اتفاق می‌تواند بیفتد؟!
بسیاری از دانشجویان در زمان انجام پایان نامه، ساعت‌ها وقت خود را در آزمایشگاه و سالن‌های مطالعه می‌گذرانند و بر روی مراحل مختلف پروژه خود کار می‌کنند. مدل های مختلف را طراحی می کنند و خروجی‌هایی بعنوان نتایج تحقیقات به دست می‌آورند. اگر خروجی قابل‌قبول باشد آن را در ژورنال‌های علمی منتشر کرده و شروع یک حرکت علمی را بنا می‌گذارند. اما بعضی از دانشجویان به گزینه‌های دیگری نیز فکر می‌کنند: ” شروع یک کسب و کار از پایان نامه” این گزینه علاوه بر بهره علمی و توسعه دانش ، آورده های مالی و خلق ثروت هم دارد.

ایجاد کسب و کار از طریق پایان نامه می‌تواند افق‌های پیش روی بهتری داشته باشد. کسب‌وکارهایی که بر مبنای پایان نامه و پژوهش‌های دانشگاهی ایجاد می‌شوند احتمال شکست آن‌ها زیر 20 درصد است. حتی مانند شرکت biosynita می‌توانند جزو ده شرکت برتر در حوزه زیست فناوری در اروپا شوند.

تبدیل پایان نامه به شرکت
هنس جنی هم‌بنیان‌گذار این شرکت می‌گوید در ابتدا اصلاً قصد نداشته که کسب و کاری جدی از پایان نامه خود راه بیندازد ولی با کمک استاد خود این کار را انجام داده و الان جز 10 شرکت برتر اروپا در حوزه زیست فناوری است. البته می‌توان به شرکت های دیگری مانند Lycos, gentech و Integra life science اشاره کرد که در این مقاله قصد پرداختن به این شرکت‌ها را نداریم.
چرا پایان نامه ها می‌توانند یک کسب و کار و استارتاپ عالی بشوند؟
پایان نامه های محصول محور اگر در زمان شروع آن (انتخاب موضوع) با دید ایجاد یک کسب و کار نگاه شوند، مطمنا کسب و کار های موفقی خواهند بود. به چه دلایلی؟!
  • ایده نو: پایان نامه‌ها معمولا در مرز های دانش حرکت می کنند و اکثراً در مورد ایده های نو و مشکلاتی است که هنوز ایده‌ای برای آن وجود ندارد یا آن ایده‌ها بهینه نشده‌است. پس این فرصت می‌تواند نقطه شروعی برای کسب و کاری جدید و بدون رقیب باشد.
  • عمیق شدن دانشجو در همان حوزه: فضای دانشجویی این امکان را برای دانشجو فراهم می‌کند تا مهارت‌های لازم برای عمیق‌تر شدن در حوزه مورد نظر را کسب و اجرا کند.
  • استفاده از امکانات دانشگاه: استفاده از آزمایشگاه‌ها و سایر فضاهای دانشگاهی که در اختیار دانشجویان است و همچنین بهره‌مندی از اساتید دانشگاه بعنوان استاد راهنما و استاد مشاور می‌تواند به پروراندن ایده کمک کند.
  • داشتن زمان کافی: دانشجو در این دوره از زمان دانشجویی وقت کافی دارد تا تمام جوانب کار را در نظر بگیرد. مطالعات کافی را انجام دهد. مدل‌ها و روش‌های مختلف را بررسی و اجرا کند. تا به بهترین نتایج دست یابد.
  • ساخت نمونه اولیه از ایده : این نوع پایان نامه‌ها که با هدف ساخت محصول یا خدمت انجام می‌شوند در انتهای کار باید، نمونه اولیه‌ای از آن تولید شود. این نمونه می‌تواند برای ازائه به سرمایه گذاران و جذب سرمایه برای ایجاد کسب و کار استفاده شود.
پایان نامه هدفمند
برای نوشتن یک پایان نامه محصول محور و تبدیل آن به کسب و کار چه پارامترهایی مهم است؟

برای نوشتن یک پایان نامه محصول محور و تبدیل آن به کسب و کار مهم‌ترین مسئله انتخاب موضوع پایان نامه است. برای انتخاب موضوع پایان نامه به چند نکته باید توجه کنید:

  • علاقه‌مندی به حوزه مدنظر: این مهم‌ترین پارامتر در انتخاب موضوع پایان نامه و در ادامه انگیزه ایجاد یک کسب و کار است.
  • بررسی بازار: یکی از مهم‌ترین مشکلات افرادی که کسب کار های نو پا ایجاد می کنند و غالبا شکست می خورند عدم شناخت بازار و مطالعات بازار است. پس بعد از انتخاب موضوع باید به مطالعه بازار ایده پرداخت و از فروش این محصول یا خدمت تولید شده مطمئن شد.
  • موضوع پایان نامه را برای چند سال آینده انتخاب کنید: با توجه به اینکه شما بعد از چند سال فارغ التحصیل خواهید شد ایده مورد نظرتان را باید برای کاربرد در همان بازه زمانی انتخاب کنید.
  • آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات کسب و کاری: این نکته بدیهی ست که برای ایجاد کسب و کار باید با مفاهیم و اصطلاحات آن آشنا بود. تا مسیر پیش رو را به بهترین شکل انجام داد.

چگونه می توانید این نوع موضوع پایان نامه ها را پیدا انتخاب کنید؟ یکی از ساده‌ترین راه ها انتخاب این نوع موضوع پایان نامه ها بر اساس نیازهای شرکت‌هاست. زیرا در این صورت همان شرکت می‌تواند به عنوان خریدار و یا سرمایه گذار در نظر گرفته شود و مشکلات بازاریابی، فروش، و بیزنس مدل شما تا حد قابل‌توجهی رفع شود.

ما در مپ سایتک به دنبال ارتباط گرفتن با شرکت های فعال در حوزه های مختلف هستیم تا موضوعاتی چذاب و کاربردی را از دل این شرکت ها خارج کنیم. این موضوع ها را به دانشجویان علاقه مند در آن حوزه معرفی کنیم و بستر ارتباط بین این شرکت و دانشجو را فراهم کنیم. اگر تمایل دارید موضوعات مرتبط با رشته خود را دریافت کنید حتما عضو سایت ما بشید.

اما اگر موضوع پایان نامه را قبلا انتخاب کردید و الان در حال انجام آن هستید؟

بسیاری از دانشجویان ممکن است موضوع پایان نامه خود را انتخاب کرده باشند. این پایان نامه ها ممکن است با هدف تولید یک محصول یا خدمت هستند و یا پژوهشی کاربردی حول یک مسئله مهم در کشور را بررسی می کنند. ما در مپ سایتک به‌دنبال ایجاد شبکه ای از شرکت ها و سازمان ها هستیم تا دانشجویان بتوانند پایان نامه ها خودشان را براحتی به شرکت ها و سازمان های مخاطب خود معرفی کنند. این ارتباط می تواند منجر به یکی از نتایج خرید محصول یا خدمت تولید شده در پایان نامه، حمایت مالی از پژوهش و… شود.

اگر شما هم در حال انجام پایان نامه تون هستید می تونید اطلاعات خودتان را برای ما ارسال کنید تا ما پایان نامه شما را به شبکه ارتباطی خود معرفی کنیم: