پایان نامه های دانشجویی مهم است
چرا پایان ‌‌نامه‌های دانشجویی مهم نیست؟!
پایان ‌نامه دوران تحصیلی می‌تواند شغل دانشجو را تضمین کند، حمایت مالی و کمک ‌هزینه تحصیلی برای او فراهم کند و دسترسی او را به امکانات و تجربیات صنعتی تسهیل کند؛ اما هیچ کاری نمی‌کند، چرا؟!
شرکت بزرگ ولوو (Volvo) از جمله شرکت‌هایی است که از فرصت پایان‌نامه‌ها استفاده می‌کند تا نیاز‌های پژوهشی خود را برطرف کند و همچنین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز خود را ارزیابی و استخدام کند. انجام پایان‌‌نامه‌های هدفمند و مسئله محور مطمئناً می‌تواند افق‌های پیش روی دانشجو را فرسنگ‌ها جابجا کند؛ مراحل نوشتن پایان‌‌نامه، از یافتن موضوع تا یادگیری دانش، مهارت‌ها، و نرم‌افزارها، همه می‌تواند فرصتی برای دانشجو باشند تا هرچه زودتر و بهتر، به هدف نهایی دوران تحصیلی خود که همان آماده شدن برای فعالیت در صنعت است، برسد؛ و همچنین این پایان‌نامه‌ها می‌توانند فرصتی برای شرکت‌ها و صنایع باشند تا با هزینه‌ای کم، بر روی مسائل خود تحقیق و پژوهش کنند و نیروی انسانی مورد نیاز خود را قبل از استخدام ارزیابی کنند. اگر همه این اتفاقات خوب می‌افتاد، قطعا همه از جمله صنعت، دانشجو و جامعه منتفع می شدند. اما چرا این‌گونه نشده است؟! چرا پایان‌‌نامه دانشجویی مهم نیست؟!
چگونه انواع پایان ‌نامه‌های ارشد و دکتری مهم می‌شوند؟
پایان ‌نامه و اهداف آن در دو مقطع ارشد و دکتری متفاوت است. پایان ‌نامه ارشد معمولا حول یک نیاز یا مسئله کاربردی شکل می‌گیرد و هدف آن حل این مسائل با استفاده از داده‌ها و پیشرفت‌های علمی حاضر است، درحالی‌که معمولا پایان ‌نامه های دکتری در راستای گسترش علم و جابجایی مرزهای دانش شکل می‌گیرد. با این شرایط شاید بتوان نتیجه گیری کرد که پایان ‌نامه‌های مقاطع ارشد راحت‌تر در مسیر نیازهای حاضر صنایع قرار می‌گیرند و پایان ‌نامه های دکتری در خدمت حوزه های کمتر توسعه‌یافته و تازه کشف‌شده صنعت هستند.
از سوی دیگر، امکانات موردنیاز و روش انجام پایان ‌نامه در دو دوره ارشد و دکتری متفاوت است که به علت موضوع پایان نامه‌ها و عمق مطالب مورد نیاز در آن هاست. ولی در هر دو دوره می‌توان این گزاره را گفت: ” دانشجویی که پایان ‌نامه‌ای را انجام می‌دهد در همان حوزه خاص به خبرگی می‌رسد و با ابزارها و مهارت های جدید و مورد نیاز ان حوزه نیز آشنا می‌شود “.
اگر فرایند اجرای این پایان ‌نامه‌ها در صنعت پیاده سازی شود چه فرصت‌هایی برای دانشجویان و شرکت‌ها فراهم می‌کند؟ دانشجو می‌تواند تجربه عملی مورد نیاز خود را کسب کند، و رزومه قوی‌تری بدست آورد، ارتباطات خود را گسترش دهد و شاید از حمایت مالی حداقلی نیز بهره‌مند شود. همچنین شرکت ها می‌توانند نیروی کاری ارزان قیمتی را در مدت محدودی در اختیار داشته‌باشد و نیروی انسانی مورد نیاز در آینده را از الآن ارزیابی کند و همچنین می‌تواند چالش‌ها و نیاز‌های پژوهشی و فنی خود را برطرف کند. سوال بعدی این است که شرکت‌ها تمایل دارند از چه نوع پایان نامه‌ای حمایت کنند؟ برای یافتن پاسخ ابتدا بهتر است پایان ‌نامه‌‌ها را دسته‌بندی کنیم.
پایان نامه های هدفمند
دسته‌بندی پایان ‌نامه‌‌ها

پایان ‌نامه های دانشجویی را با رویکرد های مختلف می‌توان دسته‌بندی کرد.هرکدام از این پایان ‌نامه‌ها در اتصال به صنعت متفاوت عمل می‌کنند؛ پس در ادامه انواع مدل های پایان نامه را بیشتر توضیح می‌دهیم. در این جا تیم مپ سایتک با توجه به خروجی پایان نامه ها و نوع تعامل آنها با صنعت که در تجربه های خود بدست آورده، دسته بندی زیر را در نظر گرفته است:

پایان نامه نیاز محور
در این مدل، پایان نامه‌ها به دنبال حل مسئله واقعی یک صنعت هستند. مسائل مختلفی مانند بهبود محصول یا خدمات، بهبود خط تولید و … که صنعت با آن‌ها مواجه است. دامنه موضوعی پایان‌‌نامه‌های متناسب با نیاز صنعت یا پایان ‌نامه صنعتی می‌تواند از یک مدل ریاضی برای یک مسئله موجود در زنجیره تأمین تا بررسی مشکلات ادوات صنعتی و بهبود کارایی آن‌ها را شامل شود. سخت‌ترین کار برای دانشجویان در این مدل پایان ‌نامه‌‌ها یافتن نیازهای واقعی صنعت و ارتباط با شرکت دارای نیاز است. ما در مپ‌سایتک بدنبال جمع آوری این نیاز ها از شرکت‌ها، صنایع و نهادهای مختلف هستیم تا بتوانیم با معرفی این نیازها به دانشجویان، بستر تعریف پایان نامه نیاز محور را فراهم کنیم. شرکت‌های بزرگ مانند ولو، لگو، ناسا و … هرساله مسائل خود را برای دانشجو‌‌ها ارائه می‌کنند و دانشجو‌ها با تعریف پایان نامه‌هایی حول این موضوعات علاوه بر دریافت کمک هزینه تحصیلی می‌توانند به فکر استخدام هم باشند.
پایان ‌نامه محصول محور
در این پایان ‌نامه‌ها دانشجویان به دنبال تولید محصول یا خدماتی به‌عنوان ایده اصلی پایان ‌نامه هستند. این مدل پایان ‌نامه‌ها اگر منجر به تولید محصول و خدماتی شوند عمدتاً به سرمایه‌گذاری اولیه برای ساخت و تولید نیاز دارند. اگر این پایان ‌نامه‌ها به شرکت‌های خصوصی و صنعتی مرتبط معرفی و متصل شوند علاوه برجذب سرمایه و بهبود فرایند بازاریابی، میتوانند در انتها منجر به ایجاد کسب‌وکار و یا اسپین اف دانشگاهی بشوند. هرچند این مدل پایان ‌نامه‌‌ها جزو پرهزینه‌ترین پایان ‌نامه‌‌هاست ولی اگر درست به صنعت متصل شود می‌تواند اساس شروع یک شرکت بزرگ شود مانند شرکت های googlet, GENTECH و …. که ایده آنها در یک پایان نامه و پژوهش دانشگاهی بوده است.
پایان ‌نامه های ترویجی
پایان ‌نامه‌های ترویجی برای توسعه علم در کشور تولید می‌شوند. صنایع بزرگ و بخش‌های اجرایی به گسترش علم و پیشرفت‌های علمی نیاز دارند تا در آینده از علم و فناوری موجود در دنیا عقب نمانند. این پایان ‌نامه‌ها به مسائل و موضوعات مرز دانش می‌پردازند. بعنوان مثال در حال حاضر پایان ‌نامه‌ها در حوزه بلاک چین و کوانتوم کامپیوترها را می‌توان در این دسته جای داد. این پایان ‌نامه‌ها از سمت بخش‌های اجرایی کشور و بعضاً صنایع بزرگ حمایت می‌شوند.. البته این پایان ‌نامه‌ها عمدتاً تحقیقاتی و تئوری هستند و به سرمایه اولیه زیاد نیاز ندارند که شاید از مزیت‌های این پایان ‌نامه‌ها باشد. در سایت مپ‌سایتک محورهای پژوهشی معرفی شده‌است که دانشجویان می‌توانند پایان نامه‌های خود را حول این موضوعات تعریف کنند و از حمایت مالی نهاد مربوطه استفاده کنند.
پایان نامه های کاربردی
پس چرا پایان ‌نامه دانشجویی مهم نیست؟!

یک پایان ‌نامه اگر قالب هرکدام از  این سه مدل تعریف شده قرار بگیرد می‌تواند مسائل موجود در صنعت را چه در زمان حاضر و چه درآینده بر طرف کند. همچنین با حمایت مالی قلی از دانشجو و تجربه کاری جذاب، می‌تواند انگیزه مضاعفی برای دانشجویان ایجاد کند. پس انجام پایان ‌نامه به روش اصولی و اتصال آن به صنعت در هر سه قالب یادشده بهترین راه ‌حل برای استفاده حداکثری دانشجویان، شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور از پایان ‌نامه‌ها است.

تیم مپ‌سایتک با دیدن همه این ها اومده این فرصت رو فراهم کنه که همه بتونن با پایان نامه‌شون به جاهای عالی برسند، رشد کنند و تلاش های هیچ دانشجویی به هدر نره… اگر میخوای توی این طرح باشی و با شرکت های پارک فناوری پردیس، بخش خصوصی، اتاق بازرگانی، معاونت علمی و … ارتباط بگیری می‌تونی الان به صورت کاملا رایگان از لینک زیر عنوان پایان نامه‌ات رو ثبت کنی و یا اگر هنوز پایان نامه‌ت رو انتخاب نکردی می‌تونی با عضویت توی سایت ما و دیدن محور‌های پژوهشی ما موضوع پایان نامه‌ت رو انتخاب کنی: